Nástupce Jaguaru C-type - Jaguar D-type

Jaguar D-type vznikl jako navazující model pro závody v LeMans. Jaguar D-type byl zcela nový projekt se zcela novou konstrukcí. Karoserie byla samonosná z hořčíkové slitiny s trubkovým rámem v přední části vozu. O tvar karoserie se opět postaral Malcolm Sayer, který znovu použil prvky z leteckého průmyslu. Na svou dobu navrhl opravdu aerodynamickou karoserii. První prototyp označený XKC401 později přejmenovaný jako D-type byl při testování na okruhu mnohem rychlejší než jeho předchůdce, i když maximální rychlost se oproti předchozímu modelu výrazně nezvýšila. Díky suché klikové skříni motoru použitého u tohoto závodního vozidla mohla být snížena celková stavba karoserie a přední kapoty, tím se dosáhlo již zmíněné úpravy v aerodynamice, ale také snížení těžiště automobilu. Motor o obsahu 3442 ccm, který používal i jeho předchůdce, a který byl používán i v jiných sériových modelech značky, byl upraven a vybaven třemi karburátory Weber. S úpravami dával motor výkon 245 koní při zhruba 6000 otáčkách za minutu. Maximální rychlost byla až 280 km/h. (při jízdě nad 240 km/h se používala ploutev za místem řidiče. Bylo experimentováno i se vstřikováním paliva, ale k prvnímu nasazení motoru s tímto systémem došlo až v roce 1956. Převodovka byla čtyřstupňová, synchronizovaná od druhého stupně.

Absolutní novinkou bylo použití zcela nových pneumatik Dunlop Stabila, které byly vyrobené společností Dunlop přímo pro Jaguar D-type. Kvůli lepšímu chlazení kotoučových brzd byly použity děrované disky z lehkých slitin.

Závodní historie začala již na jaře 1954, kdy na okruhu v LeMans pokořili s novým závodním automobilem rekord okruhu o 5 vteřin, který dosud drželo Ferrari. Bohužel nový závodní vůz při samotném čtyřiadvacetihodinovém závodě v LeMans zaostal za vítězným Ferrari o 105 sekund a skončil druhý. Vinou byla nečistota v palivu, díky čemuž neměl závodní Jaguar D-type potřebný výkon. Na závodním okruhu v Remeši o měsíc později obsadily závodní Jaguáry první místa.
V roce 1955 byla na Jaguar D-type přestavěna přední kapota, která byla prodloužena kvůli zvýšení rychlosti. Dostala označení „long nose“. Další úpravy byly provedeny na samotném motoru, kde byla vylepšena hlava motoru, byly použity větší sací a výfukové ventily. Díky úpravě ventilů muselo být změněno i jejich posazení. V tomto roce také nejely automobily po vlastní ose, nýbrž byly přepraveny letecky. Téhož roku byla vítězná posádka Bueb/Hawthorn s Jaguarem D-type.

Následující rok 1956 byly zpřísněny předpisy pro závodní automobily. Čelní sklo muselo být provedeno přes celou šíři automobilu, objem palivové nádrže byl omezen na 127 litrů. Tohoto závodu se účastnili Jaguar D-type z prodlouženou přídí tzv. „long nose“, jeden byl vybaven vtřikováním paliva Lucas. Zvítězila posádka skotského závodního týmu Ecurie Ecosse zásluhou posádky Flockhart/Sanderson. Dva ze tří továrních automobilů havarovaly, vítězná posádka z minulého ročníku skončila na šestém místě.

Vzhledem k přetíženému vývojovému oddělení, které se především soustředilo na kvalitní osobní automobily, a po shodě několika vážných událostí se rozhodla automobilka Jaguar dne 13. Října 1956 stáhnout ze závodních tratí. Zbylé tři závodní automobily D-type byly prodány závodnímu týmu Ecurie Ecosse.
Rozhodnutí automobilky Jaguar neznamenalo, že by značka Jaguar zanikala na závodních tratích. Právě naopak. V Sebringu debutoval jaguár D-type s převrtaným motorem na 3,8l s výkonem okolo 270 koní. Na solném jezeře v Boneville dosáhl tento speciál rychlosti 297 km/h což byla nejvyšší oficiálně naměřená hodnota Jaguaru D-type.

V roce 1957 si skotský tým Ecurie Ecosse přijel pro dvojité vítězství se dvěma Jaguary D-type. Na prvním místě dojela posádka Flockart/Bueb s vozem vybaveným motorem 3,8l (XKD606). Třetí místo obsadil s Jaguarem D-type soukromý tým Equipe Los Amigos z Francie, další a to čtvrtou příčku obsadil D-type belgického národního týmu.

Skvělá pověst motorů značky Jaguar zajistila, že tyto skvělé pohonné jednotky využívala řada dalších konstruktérů při stavbách svých závodních speciálů. Jistě stojí za zmínku vůz Cooper s motorem značky Jaguar, který startoval v LeMans v roce 1956 nebo automobil Briana Listera a Johna Tojeira. Závodní vůz Lister-Jaguar a S. Moss zvítězili v Silverstone v roce 1958.